New York

18. března 2012 v 19:38 | šílená |  Škola volá
New York

  • nejlidnatější město USA
  • bývá nazýváno Big Apple
  • člení se na pět čtvrtí : Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island


Město bylo založeno v roce 1625 a od roku 1970 je největším městem Spojených států. New York byl také prvním hlavním městem Spojených států po přijetí Ústavy. V současnosti je jedním ze světových center obchodu a finančnictví. New York má také celosvětový vliv v oblasti médií, politiky, vzdělání, zábavy, umění, módy a reklamy. Je i ohniskem mezinárodních vztahů a diplomacie, neboť se zde nachází sídloOrganizace spojených národů.

Mnoho místních památek jako je například Socha svobody nebo Wall street je známo po celém světě. Pro město jsou charakteristické mrakodrapy patřící mezi nejvyšší v zemi.V roce 2005 se v New Yorku mluvilo přibližně 170 jazyky a 36 % obyvatel se narodilo mimo Spojené státy. New Yorku se díky čilému nočnímu životu někdy přezdívá Město, které nikdy nespí.

Geografie
New York se nachází na severovýchodě Spojených států. Městem protéká řeka Hudson. Většina města se nachází na ostrovech Manhattan, Staten Island a Long Island, díky čemuž je rozsah dostupné půdy omezen a vede k vysoké hustotě zalidnění. Pevnina byla neustále upravována lidskou činností, nejvýrazněji pak vysušováním pobřeží již od dob nizozemské kolonizace a to nejintenzivněji na dolním Manhattanu. Nejtypičtějším příkladem je pak Battery Park City, které vzniklo navezením hlíny a kamení.
Rozloha New Yorku je 1214,4 km2, přičemž pevnina má rozlohu 789,5 km2 a vodní plochy rozlohu 428,8 km2.

Architektura
V New Yorku se nacházejí výrazné budovy mnoha architektonických stylů. Pro obytné oblasti jsou typické honosné řadové domy postavené z hnědého pískovce, ale i omšelé bytové domy postavené v období největšího rozvoje města.
Nejpoužívanějšími stavebními materiály jsou od velkého požáru v roce 1835 kámen a cihly. Specifikem New Yorku je velké množství dřevěných vodních nádrží umístěných na střechách. Jejich instalace byla vyžadována u budov majících přes šest pater, aby mohl být omezen tlak vody ve vodovodech, které by vysokým tlakem mohly být poškozeny.
Ve 20. letech se do módy dostalo bydlení v domech v odlehlých oblastech města.

Turistický ruch
Turistika je významným zdrojem příjmů, protože město ročně navštíví asi 40 milionů turistů. Nejpopulárnějšími destinacemi jsou například Empire State Building, divadla na Broadwayi, muzea a další místa jako je Central park. Bronx Zoo, New York Botanical Garden a mnoho dalších. Nejpopulárnější atrakcí je Socha svobody, jedna z ikon Spojených států.
Ve městě s nachází také mnoho z nejvyhlášenějších amerických restaurací.
V New Yorku se rozkládají parky o rozloze asi 113 km2 a také 22 km veřejných pláží.


Školství
Systém veřejných škol v New Yorku, který spravuje New York City Department of Education, je největší ve Spojených státech. Přibližně 1,1 milion studentů navštěvuje více než 1200 škol prvního a druhého stupně. Ve městě funguje přibližně 900 dalších soukromých a církevních škol, přičemž některé z nich patří mezi nejprestižnější v celých Spojených státech. Ačkoliv se New York běžně neoznačuje jako univerzitní město, studuje zde přibližně 594 000 studentů vysokých škol, což je nejvíce ve Spojených státech. V roce 2005 měly tři pětiny obyvatel Manhattanu vysokoškolské vzdělání a jedna čtvrtina absolvovala navazující studium, díky čemuž patří Manhattan mezi oblasti s největším podílem vysokoškolsky vzdělaných obyvatel ve Spojených státech.

Doprava
Hromadná doprava je v New Yorku převažující formou dopravy. Přibližně jedna třetina amerických uživatelů hromadné dopravy a třetiny uživatelů železnice žijí v New Yorku a okolních předměstích. Ve zbytku země naopak pro dojíždění do práce používá 90 % obyvatel automobily. New York je jediným městem Spojených států, kde většina domácností nevlastní automobil. Na Manhattanu jej nevlastní 75 % obyvatel, zatímco celostátní průměr je jen 8 %. Průměrný obyvatel New Yorku stráví dojížděním do práce jeden týden v roce, tedy 38,4 minuty denně, což je nejvíce z velkých amerických měst. Newyorské metro je největším systémem metra na světě co do počtu stanic, kterých je 468. Ročně metro přepraví 1,5 miliardy cestujících, což je třetí největší počet na světě. Newyorské metro je unikátní tím, že většina linek je v provozu 24 hodin denně, což kontrastuje s londýnským, pařížskýmči tokijským metrem, které jsou v noci uzavřeny.


ČERPÁNO Z WIKIPEDIE A KNIHY VŠECHNO O ZEMI
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ›Nanůčéék♥ ›Nanůčéék♥ | Web | 18. března 2012 v 20:09 | Reagovat

Krátkej?:O To vubec;) Kdybych ho dělala já, tak by byl tisíckrát kratší:DD Děkuju moc;)* Máš to u mě;P*

2 modanasbavi modanasbavi | E-mail | Web | 18. března 2012 v 21:05 | Reagovat

Krásnej dessign, sice jednoduchej ale v tom je krása! Na mém NOVÉM blogu sháním grafičky,erdaktorky nebo jenom lidi který budou rádi chodit na můj (pozdějí náš) blog, koukni se prosím,klidně nechc koment:ú Budu ráda:)) P.S: Promiň za reklamu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama